pondělí 12. prosince 2011

Jak naučit dítě stříhat

 Nejdřív nastříháme společně papír na proužky pomocí terapeutických nůžek. Jsou to nůžky pro dva a pomohou dětem zafixovat si pohyb při stříhání. Adámek uměl nůžky otevřít a zpětný pohyb, nůžky zavřít mu nešlo. Toto je výborný prostředek, jak to dítě naučit. Dítě stříhne a vy mu nůžky opět otevřete.
Pokud je dítě zdatnější, můžete dítě nechat stříhat proužky na obdélníčky

neděle 11. prosince 2011

Procvičování jemné motoriky3



Dalším dobrým procvičováním na jemnou motoriku je dávání  hrášku do petky. Tato videa jsou asi 1,5 roku stará, Adámkovi tady je asi 3 a půl Od té doby se jeho motorika velmi zlepšila. Dobré je při vkládání hrášku (nebo čehokoliv jiného, co vás napadne) střídat ruce, aby dítě nepreferovalo jednu ruku. Pokud se to dítěti nelíbí a chce to dávat jen jednou rukou, tak druhou ruku přidržte  za zády. Dobré je ruce střídat, třeba 5x jednou rukou a vyměnit a opět 5x druhou rukou. Je to dobré na procvičování zapojení obou mozkových hemisfér.

Procvičování jemné motoriky 2

 Učili jsme se písmenko A a přitom jsme znovu procvičili jemnou motoriku.Adámek si písmenko krásně vyzdobil korálky
 Krájení modelíny příborem
 Opět propichování obrázku špendlíky
 Provlékání obrázků dle předlohy Procvičení motoriky a zároveň procvičování posloupnosti
 Přelévání vody naběračkou
Přendavání fazolek lžící a trénování držení lžíce

sobota 10. prosince 2011

Procvičování jemné motoriky1





Přidávám pár cviků na jemnou motoriku, kterou jsem se inspirovala při hledání Montessori na netu. První obr. je malování do dětské krupičky. Nejdřív jsme malovali rukama, potom jsme zkusili i např. masážní míček - tzv. ježka nebo dětskou pilku, které zanechávaly zajímavé obrazce. Obr. 2 Přelévání vody - dala jsem Adámkovi odměřené množství vody do skleněného džbánku a přeléval do třech skleniček, na kterých byla naznačená ryska, kolik má nalít. Musím říct, že tahle činnost ho baví nejvíc. Obr. 3 Přendavání korálků nebo např. fazolí, hrášku (co vás napadne) z misky do misky. Adámek je neobratnej při jídle, tak takhle procvičujeme manipulaci se lžící. Obr. 4,5 napichování špendlíků s hlavičkou do předem namalovaného obrázku. Na papír (měkký aby šel dobře propichovat) jsem namalovala obrázek a dospodu jsem dala kus polystyrenu ale může to být i třeba kus molitanu, aby to šlo propichovat. Opět dobré na procvičování jemné motoriky, navíc si sám zjistil a osahal, co znamená slovo "píchá"

středa 7. prosince 2011


Dali jsme se do čtení malovaných čtení. Adámek musí sledovat čtení se mnou a místo obrázků doplnit slovo. Když budete nějakou takovou knížku pořizovat, tak dbejte na to, aby se obrázky musely skloňovat, aby to nebylo pouze doplnění slova v 1. pádě. Byla jsem docela překvapená, jak Adámek dobře skloňuje, ani jsem to nečekala. A myslím, že je to velice dobré na udržování pozornosti, musí sledovat děj, co čteme se mnou

Procvičování protikladů


Procvičování protikladů - musím říct, že protiklady Adámkovi nedělají moc problémy, my jsme je procvičovali i ve skutečnosti nejen na obrázku - jako teplý X studený, prázdný X plný, starý X nový atd. Přesto ho nějaké protiklady zaskočily, jako třeba dlouhý X krátký ocásek ( tak řekl malý x velký) nebo tlustý X hubený s tím se ještě nesetkal, takže určitě svou zásobu opět o nějaké slovní obraty obohatil. Tuhle hračku máme zapůjčenou z Rané péče Havlíčkův Brod, je to prima, že nemusíme všechno kupovat. Děkujeme

Logopedie





Teď nám naše logopedka půjčila karty Povím ti mami a přijde mi to opravdu super. Je to na procvičování dějové posloupnosti, dítě musí karty seřadit podle toho, jak jdou dějově po sobě a popsat je.

Půlené obrázky



Teď děláme půlené obrázky od Ditipa, Adoušek už to má docela na háku. Nedělá mu problém najít obrázek, ale spíš myslím, že je to opět dobré na procvičování pozornosti

sobota 26. listopadu 2011

Orofaciální stimulace


                          Tahy pro masáž obličejových svalů obr. z knihy Masáž dětí a kojenců Mgr. Hašplová



Laicky řečeno stimulace obličejových svalů a svalů  kolem pusinky. Zkusili jsme  to až ve třech letech, kdy Adámek ještě nemluvil, ale myslím, že se může začít už od miminek.

První stimulací může být masáž viz. krátké video  http://www.youtube.com/watch?v=t7kijqrQ4QAJe to natáčené až teď dříve mně to nenapadlo to zdokumentovat, je to jen pro názornost Každý krok opakujte 3x až 5x. Cvičte minimálně 2x denně alespoň 3 měsíce

Další stimulací může být lízátko viz. video http://www.youtube.com/watch?v=Nh6tvYFu4FA
Můžete také použít třeba nutelu, dítěti namáznete horní nebo spodní ret nebo koutky a pobídnete ho, aby si to olízlo.  Pokud neví, co má dělat, dejte mu olíznout prst, aby ochutnalo a předveďte mu to.
Dobré je foukání do jakýkoliv nástrojů flétny, harmoniky, do polystyrenového míčku (my si ho foukáme přes stůl), bublifuk, foukání brčkem do vody třeba ve vaně při koupání

Pokud máte problém s kousáním, tak opravdu dobrou radou je vkládat kousky ne na jazyk, ale jako do tváří. Adámek se to takhle krásně naučil. Dítě nenuťte a nečekejte, že to bude hned umět. Je potřeba nácvik a zkoušet to jen po kouskách.  Až když máme pocit, že dítě sní bez problémů pár kousků, můžete ho tak nakrmit.

Příprava

Než začnu vkládat články o tom, jak s Adámkem pracujeme, tak bych chtěla napsat něco o tom, jaké prostředí dítěti připravit, jak postupovat a motivovat dítě.
Chcete-li, aby se dítě soustředilo, tak vypněte radio, televizi a všechny zbytečné zvuky. Dítě by mělo být klidné, odpočinuté a nemělo by mít hlad. Pravidelně  pracujte na jednom místě, nejlépe u stolu nebo u stolečku, tak aby dítě vědělo, že u stolu se pracuje. Než začnete pracovat, tak ukliďte ze stolu, kde budete pracovat všechny nepotřebné věci. Na stolečku by mělo být pouze to, s čím budete pracovat. Z dohledu odkliďte všechno, co by mohlo dítě rozptylovat a po čem by mohlo těkat, tak aby se mohlo plně soustředit na to, co mu budete předkládat. Osobně mám odzkoušené, že si Adámek zvykl, že pracuje u malého stolečku. Nejdřív jsem preferovala jídelní židličku, protože z té mi nemohl utíkat a pak jsme přešli k většímu stolku. Dětem je vhodné vštěpovat metodu učení zleva doprava. Na levou stranu dávám činnosti, které budeme dělat a když je něco hotové přesunu to doprava, jakože je to hotové. Stejně postupuji při vypracovávání úkolů, například při počítání (počítáme např. zvířátka zleva doprava). Při hovoru a hře je dobré vždy sedět proti dítěti kvůli udržení očního kontaktu. Adámek i tak lepší plní úkoly, pokud k němu mluvím přímo a navazuji oční kontakt.
Velice důležité je rozdělit složitější věci na dílčí, snáze zvládnutelné. Pokud vidíme, že je pro dítě úkol složitý, rozkouskujeme ho na části, tak aby dítě činnost lépe zvládlo. Pokud dítě dílčí činnost zvládne, zkombinujte ji s další dovedností . Pokud je pro dítě nějaká činnost nebo manipulace s předměty složitá, tak dítěti vedeme ruku. Dítě vás pozoruje a časem dokončí činnost samo. Např. puzzle sestavte sami a poslední dílek, ten nechte na dítěti. Cílem je umožnit dítěti prožitek z úspěchu, tak aby bylo motivováno k pokračování. Postupně ubírejte dílky a nechte dítě, aby je tam dosadilo samo, až pak bude schopné složit i puzzle o více dílkách.
Opakujte, opakujte
Pokud chcete, aby dítě něco pochopilo, tak mu to samé pořád opakujte dokola. I když si budete myslet, že je to házení hrachu na zeď a že se to dítě snad nikdy nenaučí. Nepřestávejte a vytrvejte, ono se vám to vrátí.
Dítěti dejte dostatečný časový interval na odpověď či splnění úkolu.
Nenechte se odradit nedostatečnou reaktivitou dítěte. Sama mám odzkoušeno, že i když jsem si myslela, že Adámka něco nezajímá a nebaví ho to, tak jsem to zkusila víckrát a zjistila jsem, že tomu Adámek přišel na chuť a že ho to vlastně baví.
Vždy dokončujte započatou činnost, pokud to dítěti nejde nebo nemá zájem úkol dokončit, dokončete ho za něj.
Dítě chvalte a povzbuzujte ho. Soustřeďte se spíš na to, co udělalo dobře. Chyby a omyly opomíjejte, úspěchy chvalte a zdůrazňujte. My dáváme odměny, čokoládku, bonbón, ale i třeba že dostane to, co má rád, že půjde na trampolínu nebo pojede výtahem. Záleží na vás.


Neříkejte si, že to či ono vaše dítě nikdy nedokáže, nechte si vrátka otevřená. Nestavte mu do cesty překážky ani tím, že budete říkat, že se nikdy nenaučí sedět nebo mluvit. Procvičujte s dítětem i ty dovednosti  o nichž si myslíte, že to nikdy nezvládne. Nebraňte mu v seberealizaci. Dítě od Vás potřebuje příležitost a podporu k rozvoji, nikoli soudy o tom, co neumí a nikdy umět nebude. Dítě musí cítit, že mu věříte.
Inspirací k napsání tohoto článku pro mně byla kniha Hry a činnosti pro vývoj dítěte s postižením od Sarah Newman , kterou tímto všem vřele doporučuji.

Více zde: http://predcasnatka.webnode.cz/news/priprava/
Vytvořte si vlastní stránky zdarma: http://www.webnode.cz

Lázně

Teď bych chtěla napsat něco o lázních. Spousta rodičů nedonošených dětí ani neví, že má na něco takového nárok. Ani my jsme to nevěděli, upozornila nás na to Raná péče. Ze začátku jsme váhali, protože lázeňský pobyt trvá cca 6 týdnů až 8 týdnů, aby měly lázně nějaký účinek a být mimo domov 6 týdnů, se nám moc nechtělo. Ale nebylo nad čím přemýšlet, když bylo jasné, že by to Adámkovi mohlo pomoct. A tak jsme na jaře 2009 rozjeli shánění informací a vyřizování.  Adoušek v té době už chodil celkem dobře, ale měl neustále problém se stabilitou do schodů, na rovině často padal, zakopával, špičky vtáčel k sobě a jemná motorika také nebyla nejlepší. Navštívili jsme neurologa pana doktora Severu, který nám velmi ochotně napsal doporučení ,  které jsme zaslali na pojišťovnu  a zhruba po dvou měsících nám přišlo vyjádření,  že nám byly lázně schváleny. V dopise bylo přímo uvedeno datum nástupu a seznam, co by jsme  se sebou měli mít. Podmínkou bylo, že musí mít dítě za sebou zubní prohlídku (asi aby ho nebolely zuby) a musí být zdráv. To už si nepamatuji přesně, ale možná muselo být i potvrzení od praktického lékaře, že je dítě zdravé .  Shodou okolností si Adámek asi 14 dní před tím urazil při pádu na asfalt kus zubu a zbytek mu museli vytrhnout, takže zubní prohlídku jsme měli za sebou. Ten pád byl opět důsledkem značné nestability, Adámek málo zvedal nožičky a občas zakopával o  špičky.
Lázně pro nás měly ohromný přínos a kdyby to bylo bývalo možné jeli bychom ještě jednou, ale jelikož už jsem byla v lázních těhotná a na jaře se nám narodil Štěpánek, tak už to možné nebylo.
Jaké procedury jsme podstoupily:
  • Parafínové zábaly – na nožičky mu přikládali roušky nasycené parafínem, tím nožičky krásně prohřáli a uvolnili pak následovala
  • Masáž dolních končetin
  • 3x týdně byl bazén
  • 3x týdně cvičení s fyzioterapeutkou – různé protahování, cvičení na míči nebo jiných balančních pomůckách většinou formou hry, protože v té době jsme už Vojtovku necvičili
  • Koupele v jodobromové vodě
  • Perličková koupel
Manžel za námi dojížděl skoro každý víkend, za příplatek mohl bydlet s námi na pokoji. Podnikali jsme různé výlety a i když se ze začátku zdálo být těch 6. týdnů nekonečných celkem rychle  to uteklo. Účinky byly vidět  už když jsme odjížděli z lázní, Adámkova stabilita, hrubá motorika, jemná motorika se dost zlepšila a dokonce se i rozpovídal. Před lázněmi neuměl Adámek třeba vyjít sejít schody, po lázních bez problémů. Opravdu všem vřele doporučuji, i když máte ze začátku strach, tak není opravdu čeho se bát a navíc ty výsledky stojí zato.
Jinak víc  o Klimkovicích na http://www.sanatoria-klimkovice.cz
Pár fotek z lázní na  http://www.facebook.com/media/set/?set=a.1248853159985.30150.1789160567&type=1&l=667ed46054


Více zde: http://predcasnatka.webnode.cz/news/lazne/
Vytvořte si vlastní stránky zdarma: http://www.webnode.cz

Nootropika

Rozhodla jsem se napsat první článek o nootropikách, tedy látkách povzbuzujících mozkovou činnost.  Je to oblast, která zajímá dost maminek. My jsme začali nootropika užívat někdy kolem dvou let, kdy jsme měli pocit, že  se  Adámek začíná vzdalovat svým vrstevníkům. Adámek do roka odpovídal korigovanému věku, ale chodit začal až kolem 18. měsíce korigovaně. Tím jak se opozdila chůze, tak se opozdil i celkový vývoj, protože vývoj je psycho-motorický a tak psychika velice souvisí s motorikou.
Bylo to období, kdy jsme se rozhodli, že už nechceme dál čekat, na to jak se bude čím dál víc vzdalovat vrstevníkům, místo toho, aby je doháněl. V první řadě jsme kontaktovali ranou péči, na jejich doporučení jsme si našli nového neurologa, psychologa (kterého jsme poté ještě jednou vyměnili), zkusili  jsme   hipoterapii, homeopatii, plavání, lázně a další věci, o kterých se zmíním v dalších článcích.  Mimo jiné jsme zkusili právě i nootropika.
Nootropika = Chytré drogy - SMARTDRUGS
(Nootropic) neboli nootropika jsou potravinové doplňky urychlující schopnosti lidského myšlení (funkci a kapacitu mozku). Jelikož je nervová soustava nedonošenců nezralá, považovali jsme to za velmi přínosné. Neurolog nám to schválil a tak jsme zkusili nootropil, tebokan, fosfoser memory, pyridoxin, omega 3 mastné kyseliny tedy rybí tuk.
Jednou z nežádoucích účinků nootropik je hyperaktivita, neklid, což je ale podle mně důkazem toho, že   mozek víc pracuje  a  tím pádem to není na škodu.
Podrobněji o jednotlivých nootropikách:
Nootropil je nootropikum. Volně prodejný je jako roztok Nootropil 20% oral solution s 0,2 mg účinné látky piracetamu v 1ml roztoku. Nootropil přímo ovlivňuje funkci mozkových buněk, napomáhá lepšímu učení se, působí příznivě na paměť a bdělost zdravých pacientů i nemocných s funkční poruchou mozku. Piracetam stimuluje přenos nervových vzruchů a metabolické procesy v mozku, ovlivňuje srážlivost krve a zlepšuje tak prokrvení mozku. Funguje jako tzv. transmitter všech důležitých živin do mozku. Někdy se totiž může stát, že si tělo rozdělí živiny jinak a do mozku se jich nedostane tolik, kolik je potřeba. Nootropil přenese potřebné látky nejdřív do mozku a až zbytek si tělo přerozdělí podle své potřeby. Důležité je také, že se v těle nikde neukládá, ale poté, co splní svůj úkol, vyloučí se močí pryč z těla. Nootropil je určen pro děti školního věku, mladistvé a dospělé pacienty. Slouží k léčbě počátečních stadií senilní demence, k prevenci a léčbě senilních a poúrazových poruch myšlení, k usnadnění učení se a ke zlepšení paměti u dyslektiků, dále pak u poruch poznávacích funkcí po prodělané mrtvici.
My jsme užívali 5ml ráno a 3ml po obědě asi rok a půl. Teď příležitostně užíváme 4ml ráno, pouze jako 3.měsíční kůru. Důležité je začít s malou dávkou třeba 1,5ml denně tři dny a pak přidávat po 1,5ml každé dva dny až se dostanete na předepsanou dávku. Tělo si nejdřív musí zvyknout, jinak to může způsobit výkyvy v náladě. Když jsme ho začali brát poprvé, tak jsme viděli účinek už po měsíci užívání, kdy se velice zlepšilo Adámkovo porozumění.

Fosfoser memory je dost drahý a myslím, že se dá lehce nahradit obyčejným lecitinem např. od Natures Bounty. Lecithin je přirozená látka, jejíž výhody jsou zatím známy jen málo lidem. Jeho hlavními komponentami jsou cholin a inozitol. Cholin se většinou napojuje na vitaminy a hraje klíčovou úlohu ve struktuře biologických membrán. Inozitol se skaduje v mozku. Oba tyto prvky jsou nezbytné pro správné využití a odbourávání tuků



Lecithin a jeho účinky
nezbytný pro činnost mozkových buněk
blahodárně ovlivňuje paměť a jiné mozkové funkce
pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu a tuku v organizmu.
Není znám žádný škodlivý vedlejší účinek lecithinu a není možné ho předávkovat.

Ginko Biloba (Tebokan)
Pozitivním účinkem je lepší prokrvení mozku, zlepšení koncetrace a schopnosti lépe si zapamatovat Brali jsme 1,5ml denně

Omega 3 mastné kyseliny
 Jejich význam pro organismus je velmi široký. Vedle potenciálního vlivu na duševní vývoj, nervovou soustavu a obranyschopnost organismu, omega-3 dále přispívají k prevenci srdečně-cévních onemocnění a podle některých studií mohou mít příznivý vliv v prevenci Alzheimerovy choroby. Nejdřív jsme dávali sirup Marin     Q. Díky tomu, že to byl sirup, tak to Adámek dobře snesl. Teď dáváme tobolky od firmy Liftea s citronovou příchutí.

Pyridoxin
Tento vitamin také udržuje v dobrém stavu nervy. My jsme brali do roka ½ tablety, pak jsme vysadili.
Pozor! Vysoké dávky vitaminu B6 (více než 2000 mg denně) mohou při dlouhodobém podávání způsobit nervové poškození.

Více zde: http://predcasnatka.webnode.cz/news/nootropika/
Vytvořte si vlastní stránky zdarma: http://www.webnode.cz

úterý 22. listopadu 2011

Jsem maminkou Adámka narozeného 11.11.2006 v 26tt Protože jsem se jako maminka takhle extrémně nezralého nedonošence neustále potýkala s nedostatkem informací, rozhodla jsem se založit tuto stránku, která bude "doufám" zdrojem informací a inspirací pro práci na rozvoji psychomotorického vývoje vašeho dítěte. Zároveň budu informovat o tom, co děláme, jak se máme a jaké máme úspěchy. Budu ráda, když vás tyto stránky osloví, najdete zde povzbuzení, inspiraci a chuť do nových činností, které vaše dítě nejen posunou dál, ale i potěší a budou pro vás oba zábavou.

Více zde: http://predcasnatka.webnode.cz/
Vytvořte si vlastní stránky zdarma: http://www.webnode.cz